Očkování

Obvykle zajišťujeme našim klientům tato očkování:

1. Očkování proti tetanu (vakcína Vacteta) – U dospělých jedinců jde o pravidelné očkování hrazené ze zdravotního pojištění. Do 60 let věku by mělo dojít k přeočkování á 15 let, nad 60 let věku á 10 let. V případě poranění se doporučuje zvážit přeočkování, pokud od posledního očkování proti tetanu uběhlo více než 5 let.

 

2. Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě (vakcína FSME-IMMUN) – Vakcína se aplikuje ve 3 dávkách, ideální je s aplikací začít v zimě nebo začátkem jara. Následné přeočkování se má provést za 3 roky, poté á 5 let do 60 let věku a následně á 3 roky. Očkování si hradí klient.

 

3. Očkování proti chřipce (vakcíny Influvac Tetra a Vaxigrip Tetra) – Vakcína chrání proti sezonní epidemii chřipky, aplikuje se 1x, ale její efekt obvykle trvá maximálně 1 rok a pak je nutné aplikovat novou vakcínu. V běžné praxi je důležité, že vakcína je hrazena ze zdravotního pojištění pro klienty nad 65 let věku a u jedinců s vážnějšími kardiovaskulárními chorobami, nemocemi ledvin a u diabetiků. Očkování je vhodné na podzim před začátkem chřipkové epidemie. Očkovat se může nechat i člověk nesplňující kriteria pro úhradu ze zdravotního pojištění, ale musí si vakcínu a její aplikaci zaplatit.

 

4. Očkování proti pneumokokovým infekcím (vakcína Prevenar 13) – Očkování se u dospělých provádí jen 1x, chrání proti infekcím streptococcus pneumoniae (zápaly plic, záněty horních cest dýchacích, meningitidy apod.). Opět platí, že očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění pro jedince nad 65 let věku.